Skip to content

Zwiększ swoje szanse na awans w wynikach wyszukiwania z metatagami!

Zwiększ swoje szanse na awans w wynikach wyszukiwania z metatagami!

Jeśli Twoim celem jest poprawienie widoczności witryny oraz odpowiednio zwiększenie ruchu i przychodów powinieneś opracować kompleksową i przemyślaną strategię SEO, a następnie ją skrupulatnie wypełniać. Podczas gdy taktyki poza stroną, takie jak dostarczanie wartościowych linków, nadal pozostają na pierwszym planie, SEO w obrębie strony jest nie mniej ważnym punktem w dobie wyszukiwania semantycznego.

Uwaga wyszukiwarek od dłuższego czasu przenosi się z ilości danych na ich autorytet i jakość, która wynika z zawartości tekstowej, graficznej i struktury treści. Ma to bowiem duże znaczenie dla wygody użytkowników, więc dbanie o te aspekty również odgrywa istotną rolę w sukcesie online.

W przeszłości meta tagom przypisywano kluczową rolę w skutecznym pozycjonowaniu, ale dziś w środowisku rodzą wiele spekulacji i kontrowersji. Jak jest naprawdę? Czy meta tagi stanowią jeden z fundamentów efektywnego SEO? Które z dostępnych meta tagów są warte uwagi, a które można pominąć w budowaniu strategii? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Definicja meta tagów – czym są metatagi?

Metatagi to fragmenty kodu opisujące zawartość strony – nie pojawiające się na samej stronie, a jedynie w jej kodzie źródłowym. Metatagi to w zasadzie niewielkie deskryptory treści, które pomagają wyszukiwarkom określić, o czym jest strona internetowa.

Nie należy jednak kojarzyć ich z tagami, które pojawiają się np. na blogach czy w serwisach informacyjnych. Kluczową różnicą jest ich lokalizacja. Metatagi witryny znajdują się w jej nagłówku (sekcja kodu strony), a więc nie są widoczne dla użytkownika, a mogą je odczytać roboty wyszukiwarek, przeglądarki, narzędzia analityczne oraz osoby, które wiedzą gdzie ich szukać. Pomaga to w skutecznym indeksowaniu i katalogowaniu treści w określonym zakresie tematycznym.

Nawiązując do katalogowania – nazwa „metadane” jest tutaj nieprzypadkowa – są to bowiem „dane o danych”, podobne do znanych z bilbliotek notek w katalogach i kartach lub metryk dokumentów w urzędach.

Dlaczego metatagi są tak ważne? Jak wpływają na SEO?

Jak wspomnieliśmy powyżej, metatagi dostarczają więcej szczegółów na temat Twojej witryny dla wyszukiwarek i odwiedzających, którzy napotkali stronę www w SERP. Można je zoptymalizować, aby wyeksponować najważniejsze elementy treści i wyróżnić witrynę w wynikach wyszukiwania.

Wyszukiwarki w coraz większym stopniu cenią sobie wygodę użytkowników, dlatego punktem wyjścia powinno być upewnienie się, że Twoja witryna odpowiada zapytaniu użytkownika najlepiej, jak to możliwe – i tu pojawia się nieoceniona rola metatagów. Pozwalają one w zwięzły sposób podsumować prezentowaną zawartość, z wykorzystaniem słów kluczowych dla strony (np. profesji, obszaru działalności, zakresu tematycznego, sprzedawanych towarów lub usług itp.).

Istnieje wiele różnych rodzajów metatagów, które pełnią różne role – nie wszystkie z nich są związane z SEO. Niektóre rodzaje metatagów odnoszą się do struktury strony i zapewniają łatwą nawigację w witrynie, a inne informują wyszukiwarki, które części strony są ważne, a które należy pominąć. Niemniej jednak w dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy dwa – najskuteczniejsze w naszej opinii – warianty. Mowa o title tag i meta description, które na przestrzeni naszej wieloletniej działalności nie raz udowodniły swoją skuteczność.

Title tag – jak stworzyć klikalny meta tytuł?

Title tag należy do sekcji head i określa tytuł strony internetowej. Zwykle pojawia się jako klikalny nagłówek w SERP, a także widoczny jest w sieciach społecznościowych i przeglądarkach internetowych.

Title

Meta tytuł ma na celu dostarczyć jasne i kompleksowe wyobrażenie o zawartości strony. Ale czy ma duży wpływ na rankingi, jak to robił przez wiele lat?

Z jednej strony title tagi nie są już „lekarstwem na wszystkie choroby”, ponieważ wyraźne upychanie słów kluczowych po prostu nie przekonuje już Google, a nawet może być powodem spadków pozycji. Z drugiej strony dobrze napisane, zoptymalizowane tytuły i wyższe pozycje wciąż idą w parze, mimo że bezpośrednia korelacja osłabła. Jest to nadal jeden z najważniejszych, ale nie jedyny aspekt pozycjonowania witryny.

Ponadto tytuł strony nadal jest pierwszą rzeczą, którą użytkownik widzi w SERP i decyduje, czy strona może odpowiedzieć na cel wyszukiwania. Dobrze napisany może zwiększyć liczbę kliknięć i ruch, co również może mieć pośredni wpływ na ranking. Wykorzystaj ten kluczowy element układanki, aby dowieść, że Twoje strona jest trafna i godna uwagi!

Aby mieć pewność, że Twoje title tagi są skonstruowane poprawnie i będą skuteczne, zastosuj przy ich budowie poniższe dobre praktyki.

  • Po pierwsze: Nadaj każdej stronie unikalny tytuł, który zwięźle i dokładnie opisuje treść strony.
  • Po drugie: Twórz tytuły o długości do 50-60 znaków (aby nie zostały obcięte w SERP).
  • Po trzecie: Ważne słowa kluczowe umieszczaj na pierwszym miejscu, ale w naturalny sposób (z myślą o odwiedzających!)
  • Po czwarte: Wykorzystaj nazwę swojej marki w tytułach.

Meta description – skuteczny meta opis w kilku krokach

Opis meta to kolejna linijka kodu umieszczonego w sekcji head strony internetowej. Jest często wyświetlany w SERP snippecie wraz z tytułem i adresem URL strony. Celem opisu meta jest odzwierciedlenie istoty strony, ale z większą ilością szczegółów i kontekstem.

Meta description

Znaczenie meta description jest ściśle powiązane z tagiem tytułowym, ponieważ wpływa to na interakcję użytkownika z witryną. Opis zajmuje największą część fragmentu SERP i jest świetną okazją do zaproszenia użytkowników wyszukiwarek do kliknięcia Twojej witryny, obiecując jasne i kompleksowe rozwiązanie dla ich zapytania.

Meta Description od dłuższego czasu nie jest czynnikiem rankingowym witryny. Może więc nie warto go uzupełniać bo szkoda na to czasu? Pamiętajmy jednak że stanowi on nadal część naszej widoczności w wyszukiwarce. Atrakcyjny opis wpływa na liczbę uzyskiwanych kliknięć, a także może poprawić CTR i zmniejszyć współczynniki odrzuceń, jeśli treść stron rzeczywiście spełnia potrzeby użytkownika. Dlatego opis musi być tak realistyczny, jak zachęcający i wyraźnie odzwierciedlać treść która znajduje się na stronie. Jeżeli go nie uzupełnimy, wyszukiwarka będzie w jego miejscu wyświetlała losowo dopasowaną treść z danej podstrony. Nie zawsze wygląda to estetycznie, a czasem może nawet odrzucać.

Z pewnością żaden opis nie może idealnie pasować do wszystkich zapytań i słów kluczowych, na których Ci zależy.

Podsumowując, wiemy już czym jest meta description i dlaczego warto poświęcić mu szczególną uwagę podczas jego konstrukcji. Pora więc na wskazówki, z pomocą których proces tworzenia będzie znacznie prostszy! Nie bagatelizuj poniższych dobrych praktyk, a Twoje opisy meta zapewnią Ci ruch na stronie!

  • Po pierwsze: Nadaj każdej stronie unikalny metaopis, który wyraźnie odzwierciedla wartość, jaką ma strona.
  • Po drugie: Twórz opisy mieszczące się w przedziale 150-160 znaków (łącznie ze spacjami).
  • Po trzecie: Podaj najważniejsze słowa kluczowe, ale nie nadużywaj ich. Pisz dla ludzi.
  • Po czwarte: Opcjonalnie skorzystaj z przyciągającego wzrok wezwania do działania, unikalnej propozycji lub dodatkowych wskazówek na temat tego, czego się spodziewać – konstrukcji „Dowiedz się”, „Kup” itp.

Pozycjonowanie w Twoich lub ekspertów rękach!

Czujesz, że świat marketingu internetowego nie jest dla Ciebie? Nie dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, aby zaplanować i przygotować skuteczną strategię SEO? Działania w obrębie pozycjonowania wymagają umiejętnego ustalenia strategii, znajomości zagadnień z zakresu SEO i doświadczenia.

Jeśli chciałbyś powierzyć prowadzenie działań dla Twojej marki z zakresu pozycjonowania, Google Ads czy Facebook Ads specjalistom, skontaktuj się z naszą agencją. Agencja Marketingu Internetowego MTWeb działa już od ponad 13 lat! Dobrze wiemy, co zrobić, aby Twój biznes nabrał wiatru w żagle!

KATEGORIE
Social Media

Chcesz dzięki naszym działaniom zdobyć klientów i zwiększyć sprzedaż?